Velkokvěté růže

Prapůvodci velkokvětých růží byly růže vonná (R. x odorata) z jihozápadní Číny a růže čínská (Rosa chinensis), jejichž křížením s evropskými druhy vznikala od roku 1838 skupina růží čajových (Rosa thea), neboť vůně těchto růží připomínala vůni čaje. Tyto růže měly velké, plné vonné květy ušlechtilého tvaru, avšak trpěly chorobami, byly také málo mrazuvzdorné, květy na krátkých stopkách a málo odolné nepříznivému počasí. K odstranění nebo alespoň podstatnému zlepšení negativních vlastností růží čajových pomohlo jejich křížení s nejmladší a velice slavnou skupinou historických růží - "remontantkami". Vzniká tak nová skupina růží nazvaná "čajohybridy", která podědila po čajových růžích ušlechtilý tvar květu a vůni. Po remontantkách zase poměrně velkou mrazuvzdornost, trvanlivost a pevnost květu i opakování kvetení (remontantnost). Za první čajohybrid je považována sorta "La France" z roku 1867, ale přechod od remontantek k čajohybridům byl záležitostí několika desetiletích, rozhodně to nebylo z roku na rok. Zásluhu na tom, že se dnes můžeme kochat i žlutými velkokvětými růžemi má francouzský šlechtitel Jean Pernet a historická růže Rosa foetida. V roce 1900 tak vznikla remontantka "Soleil d'Or" a v roce 1910 také první čajohybrid žluté barvy "Rayon d'Or". Velkokvěté růže lze rozdělit do dvou skupin. První jsou čajohybridy, které dosahují výšky 50-120 cm (někdy až 150 cm), mají několik vzpřímených výhonů, na kterých vyrůstají květy o průměru větším než 9 cm v počtu 1-6ks. S přestávkami kvetou až do mrazů. Druhou skupinou jsou tzv. "Floribundy grandiflory", které se od čajohybridů liší pouze větším počtem poupat v květenstvích, případně kompaktnějším tvarem keře. Čajohybridy mají velké květy ušlechtilého tvaru, ale vzhledem k tomu, že jsou na delších stoncích, není tvar keře zdaleka tak upravený a kompaktní, jako je tomu u růží mnohokvětých. Proto je vhodné jim vyčlenit na zahradě samostatný prostor, kde vynikne jejich krása. Řada z nich je dokonce velmi vhodná k řezu do vázy. U této skupiny růží je velice důležitý každoroční hluboký řez. Proto na jaře stříháme silné výhony cca 0,5 cm nad třetím očkem a slabší výhony za druhým očkem. Slabé a neduživé výhony odstraňujeme. Pokud řez neuděláme, růže předčasně stárnou a jsou nevzhledné. 


Andrea

(0)
Objednávky (41)
93 Kč

Středně intenzivní vůně. Velké, plné květy. ..

Čajka

(0)
Objednávky (34)
93 Kč

Čajohybrid, průměr květu je 10cm. Synonymum: Chajka...

Cantilena Slovenica

(0)
Objednávky (30)
93 Kč

průměr květu je 10 cm. Opakuje kvetení. ..

Citrina

(0)
Objednávky (52)
93 Kč

Čajohybrid, poupě je světle žluté. Průměr květu je 11 cm. ..

Dukát

(0)
Objednávky (26)
93 Kč

Čajohybrid, poupě má velikost okolo 4cm. Průměr květu je 12cm. ..

Vyprodáno
Náhled

East Europa

(0)
Objednávky (28)
93 Kč

Průměr květu je 10cm, synonymum je East Europe. ..

Egresus Aurum

(0)
Objednávky (50)
93 Kč

Slabě voní, průměr krásného květu je 9-11 cm. Poupata tvoří kuželovitý tvar, keř je kompaktní, listy na něm jsou zelené a pololesklé. Dobrá mrazuvzdornost. Původ: Cholena X Diana. Tuto růži pan Györy pojmenoval po 50. výročí jeho maturitní t..

Elina

(0)
Objednávky (0)
93 Kč

Průměr květu je 10 cm. ..

Fides

(0)
Objednávky (27)
93 Kč

Velké, plné květy (17-25 okvětních plátků). ..

Vyprodáno
Náhled

Helenka

(0)
Objednávky (68)
93 Kč

Čajohybrid, vhodná k řezu...

Vyprodáno
Náhled

Iluze

(0)
Objednávky (24)
93 Kč

Průměr květu je 9 cm. Lehká příjemná vůně. ..

Iveta

(0)
Objednávky (41)
93 Kč

Čajohybrid, průměr květu je 8cm a 1 květ má okolo 30-35 okvětních plátků. Slaběji voní, jeho rodiče byli: Orchid Masterpiece X Mistica (1966). ..

Vyprodáno
Náhled

Jaltinskij Suvenir

(0)
Objednávky (63)
93 Kč

Čajohybrid, průměr květu je 9cm. ..

Vyprodáno
Náhled

Kristov Jubilej 2000

(0)
Objednávky (73)
93 Kč

..

Landora

(0)
Objednávky (40)
93 Kč

Jemná vůně, vhodná k řezu do vázy. Průměr květu je 10 cm. Jedna z nejlepších velkokvětých žlutých růží, velmi mrazuvzdorná. Rodiče: neznámý semenáč X King's Ransom. Synonymum: Sunblest. ..

Zobrazuji 1 až 15 z 25 (celkem stran 2)