Velkokvěté růže

Prapůvodci velkokvětých růží byly růže vonná (R. x odorata) z jihozápadní Číny a růže čínská (Rosa chinensis), jejichž křížením s evropskými druhy vznikala od roku 1838 skupina růží čajových (Rosa thea), neboť vůně těchto růží připomínala vůni čaje. Tyto růže měly velké, plné vonné květy ušlechtilého tvaru, avšak trpěly chorobami, byly také málo mrazuvzdorné, květy na krátkých stopkách a málo odolné nepříznivému počasí. K odstranění nebo alespoň podstatnému zlepšení negativních vlastností růží čajových pomohlo jejich křížení s nejmladší a velice slavnou skupinou historických růží - "remontantkami". Vzniká tak nová skupina růží nazvaná "čajohybridy", která podědila po čajových růžích ušlechtilý tvar květu a vůni. Po remontantkách zase poměrně velkou mrazuvzdornost, trvanlivost a pevnost květu i opakování kvetení (remontantnost). Za první čajohybrid je považována sorta "La France" z roku 1867, ale přechod od remontantek k čajohybridům byl záležitostí několika desetiletích, rozhodně to nebylo z roku na rok. Zásluhu na tom, že se dnes můžeme kochat i žlutými velkokvětými růžemi má francouzský šlechtitel Jean Pernet a historická růže Rosa foetida. V roce 1900 tak vznikla remontantka "Soleil d'Or" a v roce 1910 také první čajohybrid žluté barvy "Rayon d'Or". Velkokvěté růže lze rozdělit do dvou skupin. První jsou čajohybridy, které dosahují výšky 50-120 cm (někdy až 150 cm), mají několik vzpřímených výhonů, na kterých vyrůstají květy o průměru větším než 9 cm v počtu 1-6ks. S přestávkami kvetou až do mrazů. Druhou skupinou jsou tzv. "Floribundy grandiflory", které se od čajohybridů liší pouze větším počtem poupat v květenstvích, případně kompaktnějším tvarem keře. Čajohybridy mají velké květy ušlechtilého tvaru, ale vzhledem k tomu, že jsou na delších stoncích, není tvar keře zdaleka tak upravený a kompaktní, jako je tomu u růží mnohokvětých. Proto je vhodné jim vyčlenit na zahradě samostatný prostor, kde vynikne jejich krása. Řada z nich je dokonce velmi vhodná k řezu do vázy. U této skupiny růží je velice důležitý každoroční hluboký řez. Proto na jaře stříháme silné výhony cca 0,5 cm nad třetím očkem a slabší výhony za druhým očkem. Slabé a neduživé výhony odstraňujeme. Pokud řez neuděláme, růže předčasně stárnou a jsou nevzhledné. 


Vyprodáno
Náhled

Alena

(0)
Objednávky (49)
90 Kč

Synonyma: Alenka, Diana. Čajohybrid, Poupě temně růžově červené,4 cm. Průměr květu 10 cm. Vhodná k řezu, původ: Sutters Gold X Christian Dior. ..

Vyprodáno
Náhled

Alexander

(0)
Objednávky (70)
90 Kč

Synonyma: Alexandra (Hakness) HARlex, řadí se do čajohybridů. Její původ je složitý, nicméně je oceněna ve střední Evropě. Má vlastnost bohaté trnitosti. Průměr květu je 11cm. ..

Vyprodáno
Náhled

Alexander Dubček

(0)
Objednávky (52)
90 Kč

Původ: ? X Desireé, korálově růžová barva s nepravidelnými bílými skvrnami. Dlouhotrvající, plný květ, který velmi voní. Čajohybrid, světle zelené listy. Pojmenována byla po Alexandru Dubčekovi (1921-1992) z Uhrovce - významné osobnosti "Pražského..

Vyprodáno
Náhled

Ambosfunken

(0)
Objednávky (50)
90 Kč

Synonyma: Amboss Funken, Anvil Spark. Typ je floribunda grandiflora, průměr květu je 9 cm. ..

Vyprodáno
Náhled

Ametyst

(0)
Objednávky (66)
90 Kč

Čajohybrid, je choulostivější, průměr květu činí 10 cm...

Vyprodáno
Náhled

Andrea

(0)
Objednávky (51)
90 Kč

Středně intenzivní vůně. Velké, plné květy. ..

Vyprodáno
Náhled

Apart

(0)
Objednávky (18)
90 Kč

Průměr květu je 10 cm...

Vyprodáno
Náhled

Baccara

(0)
Objednávky (24)
90 Kč

Průměr květu je 9 cm. Lehká vůně. Rodiče: Happiness (Meilland, 1949) X Independence. ..

Vyprodáno
Náhled

Big Purple

(0)
Objednávky (25)
90 Kč

Synonyma: Nuit d'Orient, STEbigpu, Stephens' Big Purple. Velmi silně voní po ovoci. Poupě má červená a průměr květu je 11 cm. Jedna z nejkrásnějších fialových růží. Vhodná k řezu do vázy. Velmi vitální. Rodiče: neznámý semenáč X Purple Splendour...

Vyprodáno
Náhled

Blatná

(0)
Objednávky (8)
90 Kč

Čajohybrid, původ: Lieutenant Chauré × Oscar Cordel. Průměr květu 10cm, pojmenována je po městě v Jižních čechách, kde dodnes stojí vila, ve které šlechtitel působil a pracoval. Květ je přímo obrovský - tvarem spíše připomíná květy Kame..

Vyprodáno
Náhled

Bohemia

(0)
Objednávky (36)
90 Kč

Čajohybrid, průměr květu je 10cm...

Vyprodáno
Náhled

Božena Němcová

(0)
Objednávky (39)
90 Kč

Čajohybrid, nápadně intenzivně voní. Poupě růžově červené, původ: Sylvia × Priscila. Průměr květu je 13cm. ..

Vyprodáno
Náhled

Čajka

(0)
Objednávky (49)
90 Kč

Čajohybrid, průměr květu je 10cm. Synonymum: Chajka...

Vyprodáno
Náhled

Cantilena Bohemica

(0)
Objednávky (46)
90 Kč

Čajohybrid, průměr květu je 10 cm, získala ocenění ve střední Evropě. ..

Vyprodáno
Náhled

Cantilena Slovenica

(0)
Objednávky (33)
90 Kč

průměr květu je 10 cm. Opakuje kvetení. ..

Zobrazuji 1 až 15 z 71 (celkem stran 5)